5+1 gayrıresmi konferans için nefesler tutuldu, yer ve zaman bekleniyor

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için düzenlenecek olan 5+1 gayrıresmi toplantının tarihinin ilerleyen 24 saat içinde ya da en geç 1-2 gün içinde açıklanacağı öğrenildi.

Politis Gazetesi’nden Yiota Hacıkosta’nın haberine göre,  bu konudaki bilgilendirmenin BM Genel Sekreteri Anotonio Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute tarafından yapılacağı ifade edilirken, Lute’un bu yönde iki toplumun müzakerecileri Andreas Mavroyanis ve Ergün Olgun ile temasa geçeceği vurgulandı.

Haberde, tarihin kesinleşmesinin ardından, Lute’un adaya gelip konferansa iyi bir zemin hazırlamak için temaslar yapabileceği de ‘ihtimal’ olarak değerlendirilirken, Covid-19 salgını nedeniyle konferansın yeri konusunda sıkıntılar yaşandığı da öğrenildi.

Bu noktada Kıbrıs Postası’na bilgi veren üst düzey bir kaynak, konferansın New York’ta yapılmasının çok zor olduğunu belirtirken, muhtemelen Cenevre ya da Berlin üzerinde uzlaşılmasının beklendiğini söyledi.

Öte yandan haberde, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, önümüzdeki günlerde adada olması beklenen AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josef Borrell ile dün bir telefon konuşması yaptığı belirtildi. Görüşmede Kıbrıs hükümetinin AB’ye Türkiye ve Ersin Tatar‘ın ısrar ettiği ‘iki devletli çözüm’ modeli konusunda taraflara ‘tonlarını düşürme’ çağrısı yapmasını ilettiği de habere yansıdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu