ABD’de Biden yönetiminden flaş banknot hamlesi!

ABD'de yeni başkan Joe Biden'ın yönetiminden flaş bir hamle geldi. ABD'de kölelik yanlısı 7. Başkan Andrew Jackson, 20 dolarlık kağıt paradan kaldırılıyor. Yerine ise siyahi aktivist ve hemşire Harriet Tubman'ın getirilmesi planlanıyor.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, 20 Amerikan doları banknotun tasarımını güncelleyerek hali hazırda üstünde bulunan ABD’nin 7’inci başkanı Andrew Jackson’un resmini kölelik karşıtı Afrikalı-Amerikalı aktivist Harriet Tabman’in resmiyle değiştirmeye hazırlanıyor.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, 20 Amerikan doları banknotun tasarımını güncellemek için harekete geçiyor. 20 dolarlık banknotun üstünde bulunan ABD’nin 7’inci başkanı Andrew Jackson’un resmi yerine kölelik karşıtı Afrikalı-Amerikalı aktivist Harriet Tabman’in resmiyle değiştirilmesi gündeme geldi.

ABDde Biden yönetiminden flaş banknot hamlesi

Beyaz Saray basını sekreter Jen Psaki dün basına yaptığı açıklamada “Banknotlarımızın, paramızın ülkemizin tarihini ve çeşitliliğini yansıtması önemlidir, Harriet Tubman’ın yeni 20 dolarlık banknotu süsleyen imajı kesinlikle bunu yansıtacaktır” dedi.

Beyaz Saray dün yaptığı açıklamayla, ABD’de kullanımda olan 20 dolarlık banknotun tasarımını güncelleyerek yeni banknotta Afrikalı-Amerikalı aktivist Harriet Tabman’in resminin konulması için çalışmaya başlandığının sinyali verdi.

Tabman,  ABD’de 19’uncu yüzyılda köleliğe karşı ve ırklar arası eşit haklar sosyal reformu için savaşan bir aktivist olarak tanınıyor.

ABDde Biden yönetiminden flaş banknot hamlesi

İLK OLARAK OBAMA ZAMANINDA GÜNDEME GELMİŞTİ

ABD’nin 20 dolarlık banknotunun yeniden tasarlanma teklifi, ilk olarak eski başkan Barack Obama yönetimi tarafından ortaya atıldı ve daha sonra Trump yönetimi sırasında teklifin ertelendi.

Biden yönetimi, konuyu yeniden gündeme getirdi. Beyaz Saray basını sekreter Jen Psaki dün basına yaptığı açıklamada , “Banknotlarımızın, paramızın ülkemizin tarihini ve çeşitliliğini yansıtması önemlidir, Harriet Tubman’ın yeni 20 dolarlık banknotu süsleyen imajı kesinlikle bunu yansıtacaktır” dedi.

Hali hazırda 20 dolarlık banknotta ABD’nin yedinci başkanı Andrew Jackson yer alıyor.

ABDde Biden yönetiminden flaş banknot hamlesi

New York Times’ta yer alan habere göre, siyahi aktivist Tubman’ın 20 dolarlık banknotun yüzü olarak Andrew Jackson’ın yerini alması kararı, 2016 yılında Obama döneminde döneminde Hazine Bakanı Jacob Lew tarafından duyuruldu.

Ancak yeni Başkan Donald J.Trump bu fikre karşı çıktı ve Lew’in yerine gelen bakan Steven Mnuchin, paraya yeni güvenlik özellikleri eklemenin daha acil bir öncelik olduğunu savunarak çalışmayı durdurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu