ABD’de kritik gün: Demokratlar Georgia’daki Senato seçiminde bir koltuğu garantiledi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia eyaletinde Senato seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Demokrat parti iki koltuktan birini kazanmayı garantiledi

Demokratlar eğer yarışta olan iki koltuğu kazanabilirse, 50 üyeye ulaşarak, Senato’nun kontrolünü kazanabilir. Senato’da mutlak eşitlik halinde de son söz hakkı müstakbel Başkan Yardımcısı Demokrat Partili Kamala Harris’e ait olacak.

Associated Press (AP) tarafından açıklanan son sonuçlara göre, oyların yüzde 98’inin sayıldığı yarışta Demokrat aday Raphael Warnock, Cumhuriyetçi Kelly Loeffler karşısında oyların yüzde 50.6’ini aldı ve Senato’daki bir sandalyenin sahibi oldu.

Diğer seçimden gelen sonuçlara göre Demokrat aday Jon Ossoff, yaklaşık 12 bin oy ile Cumhuriyetçi rakibi David Perdue’nün önünde. Kesin sonuçların bugün belli olması bekleniyor.

Georgia eyalet kurallarına göre iki aday arasındaki fark yüzde 0,5’ten daha az olursa taraflardan birinin başvuru yapması durumunda oylar yeniden sayılıyor.

SENATO’DA EŞİTLİK SAĞLANIRSA BİDEN’IN YARDIMCISI HARRİS DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Georgia’daki iki koltuğu da kazanmaları durumunda Demokratlarda dengeyi Başkan Yardımcısı Demokrat Kamala Harris bozacak. Senato Başkanlığı sıfatı da bulunacak Harris, Demokratların çoğunluğu bulmalarını sağlayacak.

Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda da Demokratlar hem Temsilciler Meclisi’ni hem Senato’yu hem de Beyaz Saray’ı ellerine alarak birbiriyle daha uyumlu bir süreç yürütebilir.

SENATO’NUN ROLÜ NEDEN ÖNEMLİ?

Georgia’daki seçimlerde bir koltuğu bile almaları durumunda Cumhuriyetçiler, Senato’daki çoğunluğunu korumuş olacak. Bu da Demokrat Başkan Joe Biden’ı birçok süreçte zora sokabilir.

ABD Kongresi’nin üst kanadı olan ABD Senatosu, 2014’ten bu yana Cumhuriyetçi Parti tarafından kontrol ediliyor. Senato, kabine üyelerinin onaylanması, yasal düzenlemelerin geçmesi gibi birçok konuda önemli rol oynuyor.

Biden’ın hayata geçirmek istediği yasal düzenlemeler için Senato’nun desteğine ihtiyacı var.

İlk turda kimse yüzde 50’yi geçememişti

Senatoda 6 yıllık görev süresi dolan Cumhuriyetçi David Perdue, 3 Kasım’daki seçimlerde oyların yüzde 49,7’sini almış, rakibi Demokrat Jon Ossoff’un oy oranı ise yüzde 47,9’da kalmıştı.

Georgia’daki diğer koltuk için ise Demokrat Raphael Warnock ile Cumhuriyetçi Kelly Loeffler yarışmış, Warnock ilk turda oyların yüzde 32,9’unu, Loeffler ise yüzde 25,9’unu almıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu