Akar: Türkiye, Kıbrıs’ta barışın, huzurun ve güvenliğin teminatıdır

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mavi Vatan Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetleri sonrasında tatbikata katılan gemilerin komutanlarına video konferans yöntemiyle hitap etti.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mavi Vatan Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetleri sonrasında tatbikata katılan gemilerin komutanlarına video konferans yöntemiyle hitap etti. Hulusi Akar konuşmasında Kıbrıs’taki gelişmelere de değindi. Yıllardır devam eden görüşmelerin çözümsüz kaldığına dikkati çeken Akar, tek çözümün egemen, eşit, bağımsız iki devlet olduğunu, bunun dışında herhangi bir çözüm olmadığını, olamadığının da bu 50 yıllık süreçte görüldüğünü belirtti.

Türkiye’nin, Kıbrıs’ta barışın, huzurun ve güvenliğin teminatı olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, “Biz daima Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Hulusi Akar, Türkiye’nin diyalog çağrılarının zafiyet olarak görülmemesini gerektiğine dikkati çekti. Akar, “Biz barışçıl yol ve yöntemlerle sorunları çözmeye çalışıyoruz. Fakat diğer taraftan da hakkımızı, hukukumuzu çiğnetmeyiz dediğimiz zaman da bu bir tehdit değil. Bu manada biz ülkemizin ve KKTC‘nin hak, alaka ve menfaatlerini korumakta azimliyiz, kararlıyız çok şükür buna da muktediriz. Bunun bilinmesi lazım” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu