Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Nikos Anastasiadis, lansman etkinliğine katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Rum lider Nikos Anastasiadis, kadınların olası bir uzlaşı sürecine etkin katılımını sağlamak amacıyla hazırlanan eylem planının lansmanına katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Rum lider Nikos Anastasiadis, kadınların olası bir uzlaşı sürecine etkin katılımını sağlamak amacıyla hazırlanan eylem planının lansmanına katıldı.

BM Barış Gücü Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’ın ev sahipliğinde Lefkoşa Havalimanı bölgesinde gerçekleşen lansman etkinliğine, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Rum lider Nikos Anastasiadis’in yanı sıra; Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi M. Ergün Olgun, Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, eylem planını hazırlayan İki Taraflı Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nin eş başkanları Prof. Dr. Nedime Serakıncı, Soula Zavov ve üyeleri katıldı.

Lansman etkinliğine ayrıca, kadınların olası bir uzlaşı sürecine etkin katılımını sağlama doğrultusunda hazırlanan eylem planının kabulünün ardından, kadın sivil toplum örgütlerine görüş ve tavsiyelerini bildirmeleri için yapılan çağrı sonucunda bu çağrıya olumlu yanıt veren iki tarafın kadın sivil toplum örgütü temsilcileri de çevrimiçi katıldı. Etkinlikte bazı diplomatik misyon temsilcileri de çevrimiçi olarak yer aldı.

Sunumlar yapıldı

Etkinlik, BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart’ın teşekkür konuşmasıyla başladı ve ardından ilgili iki taraflı komitenin eş başkanları Prof. Dr. Nedime Serakıncı ve Soula Zavov’un eylem planı ve komite çalışmalarına dair ayrı ayrı yaptığı sunumla sona erdi.

Yapılan sunumlarda, eylem planına dair öne çıkan en önemli özelliğin, olası bir uzlaşı sürecine, kadınların etkin katılımının sağlanması amacıyla oluşturulacak heyetlerde kadın-erkek oranının en az yüzde 30 olmasının güvence altına alınması ve bu doğrultuda liderlere tavsiye niteliğinde öneriler yapılması olarak katılımcılara izah edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu