Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın: S-400 kararı bir gecede alınmadı; ABD hukuki açıdan tutarsız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemleri alması konusunda ABD yönetiminin eleştirilerinin hukuki açıdan bakıldığında “tutarsız” olduğunu belirterek, “Biz bir gecede bu kararı almadık” dedi.

Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulunan Kalın, “S-400 kararı bir gecede alınmadı. Biz bunu ABD’li mevkidaşlarımıza anlattık. Bizim S-400 anlaşmasını imzalamamız CAATSA yaptırımlarından yaklaşık 4 ay öncedir. Hukuki açıdan bakılırsa söyledikleri tutarsız oluyor. ABD tarafı bu konuda şimdiye dek herhangi bir müzakereye girmeyeceklerini söyledi.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, Biden ile görüşebilir

Bu konuyu iki ülke dışişleri bakanının önümüzdeki günlerde görüşeceğini belirten Kalın, önümüzdeki haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Biden ile bir görüşmesi olabileceğini kaydetti.

TRT Haber kanalına konuşan Kalın, ikili ilişkiler konusunda ayrıca şunları söyledi: “Stratejik fotoğrafı doğru bir perspektifle okuduğumuzda bir mesafe alacağımızı düşünüyoruz. ‘Neden Rusya ile böyle bir anlaşma yapıyorsunuz?’ meselesine dönüştü. Rusya bizim coğrafyamızın önemli bir aktörü. Nasıl ilişki kurduğunuz önemli. Çözüm yollarımızı önererek, müzakere halinde olacağız.

Yunanistan ile ilişkiler

Yunanistan ile 25 Ocak’ta başlatılan istikşafi görüşmelerin iyi geçtiğini belirten Kalın, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ilk açıklamalarının tahrikkar olduğu, dünkü açıklamalarının ise daha yapıcı olduğu değerlendirmesinde buldu. Kalın, “Umarım bu devam eder. Rumlara ve Yunanistan iç kamuoyuna bir mesaj verdi.” ifadesini kullandı.

Libya’da Türkiyesiz çözüm olmadığı net şekilde anlaşıldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin Libya’da geçici hükümetin çalışmalarına destek olmaya devam edeceğini belirterek şunları söyledi: “Bazı yapısal sorunlar, kırılgan bir yapı var Libya’da. 2 yıldır yoğun çatışmaların yaşandığı ülkede bazı hizmetlerin yapılması gerekiyor. Halkın da beklentisi bu yönde. İmkan ve kaynakları iyi kullanabilirlerse yakında refah seviyeleri yükselebilir. Libya meselesinde Türkiyesiz çözüm olmadığı net şekilde anlaşıldı.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu