Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na 1 milyon TL’lik dava

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'sözde cumhurbaşkanı' ifadesi nedeniyle CHP lideri Kılıçdaroğlu'na 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun kendisi hakkındaki ‘sözde Cumhurbaşkanı’ sözü nedeniyle 1 milyon TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Ayrıca, Kılıçdaroğlu hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenlediğini hatırlattı.

Aydın, “Bu açıklamada Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan haksız ve mesnetsiz iddia ve ithamları nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın onur, şeref ve saygınlığının ihlal edildiği ve kişilik haklarının ağır bir şekilde zedelendiği gerekçeleriyle Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 1 milyon liralık manevi tazminat davası açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun ifadelerinin Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunun unsurlarını da içerdiği belirtilen açıklamada, Kılıçdaroğlu hakkında ayrıca ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu aktarıldı.

Ne olmuştu?

Kılıçdaroğlu, ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla parti genel merkezinde basın toplantısı düzenlemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın medya üzerindeki baskı kurduğunu söyleyen ​​​​​​​Kılıçdaroğlu, “Basın İlan Kurumu bir anlamda ‘basın infaz kurumuna’ dönüşüyorsa oturup düşünmemiz gerekiyor. Nasıl bir demokrasi ve nasıl bir medya yaratmak istiyorlar? Yine 2020 yılında Türkiye’de bir ülkenin sözde Cumhurbaşkanı bir gazeteyi doğrudan hedef gösterip ‘Ben o gazeteyi okumuyorum siz de satın almayıp okumayın’ diye çağrı yapıyorsa orada medya üzerindeki vesayeti ve baskıyı bir düşünün” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu