İspanya’yı kar teslim aldı

İspanya’yı üç gündür etkisi altına alan ve “Filomena” adı verilen kar fırtınasının 3 can aldığı bildirildi

İspanya’da kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımını büyük ölçüde durduran, 600 kadar yolu trafiğe kapatan kar fırtınasından dolayı çok sayıda araç yolda kaldı. Jandarma ve sivil yardım kuruluşlarından yapılan açıklamalarda, yollarda mahsur kalan 1500’den fazla kişinin kurtarıldığı kaydedildi.
İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, basına yaptığı açıklamada “Son 50 yılın en yoğun fırtınasıyla karşı karşıyayız. Son derece zor hava şartlarına rağmen şu ana kadar sınırlı sayıda zararımız var. Ama yas tutmamız gereken 3 ölümüz oldu” dedi.
Tarihindeki en yoğun kar yağışını gören başkent Madrid’de ise neredeyse tüm yollar ile Barajas havalimanı kapatıldı. Ayrıca tren ve otobüs seferleri durdurulurken, kent içinde tek toplu ulaşım aracı olarak hizmet veren metronun 24 saat açık kalacağı, sokakta kalan evsizlere de metro içinde gıda ve barınma yardımı verileceği açıklandı.
30 saat aralıksız yağan kardan dolayı ağaçların devrilmesiyle çok sayıda arabanın zarar gördüğü Madrid’de kurtarma çalışmalarına askeri birlikler de destek veriyor. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının hafta başına kadar devam etmesinin beklendiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu