KKTC Cumhurbaşkanı: Doğu Akdeniz’de ezber bozuldu

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, adada iki devlet dışında bir çözüm olmadığını söyledi. "Kıbrıs eski Kıbrıs değil" diyen Tatar, "Türkiye'nin pozisyonu ile artık Doğu Akdeniz’de eski ezber bozulmuştur" ifadelerini kullandı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta eşit egemenlik ve iki ayrı devlet temeline dayanan bir çözümden başka çıkar yol görünmediğini söyledi.

Bu yönde izledikleri siyasetin dünyada merak ve ilgiyle takip edildiğini belirten Tatar, eski model ve formüllerle çözüme ulaşılamadığını hatırlattı. Bu konuda artık yeni bir perspektif sunduklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Adanın gerçekleri ortadadır

. Federasyon gibi bir modelle ortalık kurulamaz, kurulsa da uzun vadeli olmaz” dedi. Maraş’ın açılmasının bütün ezberleri bozduğunu dile getiren Tatar, “Yani eski anlayışla, federasyon olacak Maraş onlara iade edilecek, toprak verilecek, o günlerde bir takım konuşmalar vardı.

Şimdi Maraş’ın açılmasıyla orada da bir adım attık” diye konuştu. Tatar, “Türk tarafı diyor ki, arzu edilen, herkesin onay verdiği bir çözüm olmazsa ezber bozulacak. KKTC kendi yoluna devam edecek, KKTC hükümeti daha da güçlenecek.

Kıbrıs eski Kıbrıs değil, Doğu Akdeniz eski Doğu Akdeniz değil, enerji kaynakları ile Türkiye’nin iddiaları ile Türkiye’nin pozisyonu ile artık Doğu Akdeniz’de eski ezber bozulmuştur.

Mavi Vatanda yeni adımlar atılıyor, biz de bu siyasetin savunucularıyız” ifadelerini kullandı. TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜ SÜRECEK  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, iki devletli çözüm konusunda ilerleme sağlansa bile Türkiye’nin garantörlük haklarının sulandırılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

“Türk Ordusu buradan çıkarsa bunların ne yapacağı belli olmaz” diyen Tatar, şunları kaydetti: “Zaten biliyorsunuz bu şeylerde, sen eğer güçlüysen o adım atamaz. Benim ordum burada onlara saldırsın diye durmuyor.

Türk Ordusu burada barışı koruyor. Ve Rumlar da bunu biliyor.” “KKTC DAHA DA GÜÇLENECEK”   Cumhurbaşkanı Tatar, yeni dönemde Rum tarafından çözüm için anlamlı adımlar gelmediği takdirde, KKTC devletini daha da güçlendirecek çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi.

Bu süreçte bazı ülkelerin KKTC’yi resmi olarak tanıyacaklarını da vurguladı. Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusunda artık doğrudan taraf olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, çözümsüzlüğün Rum Kesimine büyük zarar getireceğinin herkesçe bilinmesi gerektiğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu