Macaristan’dan Türkiye’ye medikal sektöründeki ilk doğrudan yatırım başlıyor

Bakan Varank, medikal sektöründe Macaristan'ın Türkiye'deki ilk yatırımının gerçekleştirileceğini belirterek, "Bu yatırımın, Macar dostlarımızın ülkemizin ekonomik potansiyeline ve siyasi istikrarına duyduğu güveninin somut bir yansıması." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto başkanlığındaki iki ülke heyeti, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda bir araya geldi. İki bakan, basına kapalı gerçekleştirilen heyetler arası görüşmenin ardından Macaristan’ın Türkiye’ye yapacağı doğrudan yatırıma ilişkin açıklama yaptı.

Varank, medikal sektöründe Macaristan’ın Türkiye’deki ilk yatırımını gerçekleştirecek Medicor şirketine teşekkür ederek, “Bu yatırımın, Macar dostlarımızın ülkemizin ekonomik potansiyeline ve siyasi istikrarına duyduğu güveninin somut bir yansıması olduğunu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünyada zirve yaptığı, ülke ekonomilerinin büyük oranda küçüldüğü bir dönemde böyle bir yatırım için adım atılmış olmasının, iki ülkenin ekonomik ve ticari iş birliğinin geldiği noktayı gösterdiğini vurgulayan Varank, Macaristan hükümeti ile geliştirilen yakın iş birliği sayesinde 2001’de 356 milyon dolar olan ticaret hacminin bugün yaklaşık 3 milyar dolar seviyesine yükseldiğini bildirdi.

Bakan Varank, şunları ifade etti:

“İnanıyorum ki kurmuş olduğumuz iş birliği mekanizmaları bundan sonraki süreçte meyvelerini vermeye devam edecek. Atacağımız adımlarla Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın ülkelerimiz için koyduğu 6 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine mutlaka ulaşacağız.”

“Türk-Macar iş birliğinin dönüm noktalarından biri”

Macar firmanın yatırımı, 5. Bölge teşviklerinden yararlanacak

“Bizim için yabancı yatırımcı yoktur, müteşebbis vardır”

“Türkiye, AB ile iş birliğini derinleştirmek için hazırlıklı ve kararlı”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu