Putin: Rusya’nın başarıları rakiplerini giderek daha fazla tahrik ediyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus medya sektörünün genel yayın yönetmenleriyle buluştuğu toplantıda Rusya'nın elde ettiği başarıların rakiplerini giderek daha fazla tahrik ettiğini söyledi.

Rossiya 24 televizyonunda yayınlanan toplantıda konuşan Putin, protesto gösterilerinden koronavirüs salgınıyla mücadeleye kadar birçok konuyu değerlendirdi.

Putin, Rusya’nın rakiplerinin halkın biriken öfke ve hoşnutsuzluk durumundan yararlandığını ve Rus aktivist Aleksey Navalnıy’ı çıkarları için kullandığını belirtti.

Rus lider, Rusya’nın rakiplerinin hırslı ve iktidara susamış insanları uzun süredir kendi çıkarları için kullandığını, şu anda olup bitenlerin yeni bir şey olmadığını söyledi:

“Burada yeni bir şey görmüyoruz. Hırs çok, enerji çok, daha fazla para kazanma, iktidarı ele geçirme arzuları. Tüm bunlar en aktif şekilde kullanılıyor.”

‘Ne derseniz deyin, pandemi var, yaşam koşulları zorlaştı’

Rusya’da düzenlenen protesto gösterilerini değerlendiren Putin, rakip güçlerin halkın biriken öfke ve hoşnutsuzluk durumundan faydalanarak şu anda Navalnıy’ı kullandıklarını söyledi.

Putin, sadece Rusya’da değil, diğer ülkelerde de insanların yaşamının zorlaştığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Ne derseniz deyin, pandemi var, yaşam koşulları zorlaştı. Bunun suçlusu kim? Yönetim. Yönetime biçilen pay bu. Ve elbette ki Avrupa’da da, diğer ülkelerde de, ABD’de rakip güçler bunu kullanmaya çalışıyorlar. Bizde de kullanmaya çalışıyorlar ve kullandılar da. Elbette ki bahisler bunun üzerine yapılıyor.”

Ülkede birçok sorunun olduğunu ve iktidarın bunları çözmek için para ‘akıtmak’ yerine sabırlı olup ritmik bir şekilde çalışması gerektiğini belirten Putin, ‘tek tük değil, sağduyu ve ekonomik uygunluğa dayanarak’ hareket etmek gerektiğini vurguladı.

‘Sonsuz bir genetik kodumuz var’

Rus lider, “Ekonominin ve sosyal alanın çeşitli sektörlerini ve içinde yaşadığımız yaşam alanlarını, büyük ve küçük şehirler de dahil olmak üzere geliştirmek için modern yöntemler sistemi geliştirmiş olmamız tesadüf değil. Kademeli olarak her şeyi yapacağız. Yapıyoruz. Anlıyorsunuz ki insanlar, yaşamlarını dün ya da on yıl önce olanlarla değil, yarın olmasını istedikleri şekilde değerlendiriyorlar. Bundan kaçış yok. İktidar bunu anlamalı ve elbette ki gelişme hızını artırmalı. Bunu ulusal projeler çerçevesinde yapacağız” diye konuştu.

Rusya’nın 1990’lı ve 2000’li yılların başarında geçirdiği zor dönemlere işaret eden Putin, ülkenin hala zirveye ulaşmadığını ve gelişmeye devam ettiğini dile getirdi, ülkenin ‘geleceğinin özünün vatanseverlik duygusu, vatan sevgisi’ olduğunun altını çizdi.

Rusların yeterince genç bir ulus olduğunu belirten Putin, “Basitçe söylemek gerekirse, kanların karışımına dayalı sonsuz bir genetik kodumuz var” vurgusunu yaptı.

Çevreleme politikası hakkında

Rus lider, Rusya’nın çeşitli alanlarda elde ettiği başarıların diğer ülkeleri tahrik ettiğini, çevreleme politikasının bundan kaynaklandığını belirtti.

Çevreleme politikasının Rusya’nın ‘ayağa kalkmaya’ başlamasından hemen sonra uygulanmaya başlandığına dikkat çeken Putin, “O zamanlar küçük adımlarla başladı, o zamandan bu yana giderek arttı. Bu sınırlandırma politikası, biz güçlendikçe güçlendirilerek devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Rus lider, Rusya’ya karşı düşmanca eylemlerde bulunulması durumunda yabancı internet hizmetlerini kapatma olasılığını dışlamadı, bununla birlikte hiç kimsenin Rus kullanıcılara yapay olarak sorun yaratmayacağına, ancak açık saldırılara karşı tepki verileceğini ifade etti ve ekledi:

‘Ülkemize yönelik düşmanca eylemler kabul edilemez’

Rusya’nın Yandex ve diğer araçlara sahip olduğunu, Sberbank‘ın ‘çok iyi geliştiğini’ ve ‘bulut’ faaliyetlerinin bazı alanlarında dış servislere göre önde olduğunu hatırlatan Putin, “Güzel perspektiflere sahibiz. Bu çalışmayı yapacağız, ancak sadece onları sevmediğimiz için veya bazı yetkililer hakkında kötü bir şey yazdıkları için vatandaşlarımıza ve kullanıcılarımıza suni olarak sorun yaratacak hiçbir şey yapmayacağız” vurgusunu yaptı.

‘Rusya’nın Kovid-19 konusunda hiçbir şey yapamayacağına dair hesaplar yapıldı’

Rus lider, ilk başta Rusya’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını konusunda hiçbir şey yapamayacağına dair hesaplar yapıldığını, ancak Rusya’nın diğer ülkelere göre daha başarılı olduğunu ifade etti:

“İlk başta koronavirüs ile hiçbir şey yapamayacağımız konusunda hesaplar yapıldı, buna bel bağlandı. Değersiz olduğumuz ve hiçbir şey yapamayacağımız düşünceleri vardı. Fakat biz başardık, hem de diğer ülkelerden daha iyi bir şekilde.”

En objektif göstergenin nüfusun yüz binde biri başına düşen vaka sayısı olduğuna dikkat çeken Putin, “Bizde bu rakam 12, orada ise hala 45 kişi. Bireysel korunma gereçleri üretimini, pandeminin başından bu yana 20 katına çıkardık. Tüm sağlık sisteminin seferber edilmesi, sanayinin harekete geçirilmesi konusunda Avrupa ülkeleri ve ABD ile kıyaslanamayacak kadar öne geçtik” diye konuştu.

Aynı zamanda Rusya’da da sağlık alanında ‘yeterince sorun olduğunu’ hatırlatan Putin, “Bu sorunları biliyorum, insanların hastanelerdeki koridorlarda nasıl yattıklarını biliyorum” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin tahıl ya da petrol gibi ürünlerin yurt içinde dünya fiyatları üzerinden satma tekliflerinin yersiz olduğunu söyleyen Putin, ayrıca Rusya’nın tarım sektöründe tam bir atılım gerçekleştirmeyi başardığını, çiftçilerin verdiği emeğin yanı sıra bu konuda uygun faizli kredi, olumsuz hava koşullarında çiftçilere yardım, ihracat sübvansiyonları ve gübre, nakliye ve yakıt olarak birçok yardım sağlayan devletin verdiği desteğin önemini vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu