Türkler de eylemlere katılıyor: Almanya’da işletme sahipleri işyerlerini açacak

Almanya’da korona tedbirlerini protesto etmek amacıyla işletme sahipleri “#bizaçıyoruz” etiketiyle işyerlerini açacak. Türk işletmecilerin eylemleri 18 Ocak’ta gerçekleşecek

Sosyal medyada #bizaçıyoruz etiketiyle başlatılan kampanya yoğun ilgi görüyor. Krefeld kentinde 2 yıldır kozmetik salonu işleten Macit Uzbay (39), A.A. muhabirine yaptığı açıklamada, işletme sahiplerinin zor durumda olduğunu belirterek, “Sesimizi çıkartmazsak kimse bizi duymayacak. Hangi sıkıntılar yaşadığımızı kimse bilmiyor” dedi.

“ARTIK DAYANAMIYORUZ”

Protesto için işyerlerini açma kampanyasını başlatanlardan Uzbay, kasımdan beri işyerini kapalı tuttuğuna işaret ederek, Covid-19 önlemlerinin hazirana kadar uzatılacağının bile konuşulduğunu söyledi. Uzbay, “Biz bir yere kadar dayanabiliriz. Zor durumdayız. Kampanyayı canım sıkıldı diye başlatmış değilim” ifadesini kullandı.

Ülke genelinden binlerce işletme sahibinin kendisine elektronik posta göndererek ve telefonla arayarak destek verdiğini anlatan Uzbay, “Arayanlar ‘Ben de iflas etmek üzereyim, ben de dükkanımı açacağım’ dediler. Almanya’da işletmeler zor durumda olmasaydı kampanya bu kadar ses getirmezdi” değerlendirmesinde bulundu.

“CEZA ÖDEMEYE RAZIYIZ”

Macit Uzbay, işletmesini bugün açmayı planladığını ancak avukatlarla konuşup yasal sebeplerden dolayı bu tarihi bir hafta erteleyerek 18 Ocak’a aldıklarını söyledi.

Kampanyaya ülke genelinde çok sayıda işletmenin katılmasını beklediğini belirten Uzbay, “Ben açacağım. Dükkâna polis ve yetkililer gelir. ‘İş yerinizi kapatın’ diyecekler. 2 bin 500 avro para cezası var dükkânı açmanın. Bunları göze aldım. Ondan sonra mahkemeye çıkarım. Orada devlet bana niye kapalı olduğumuzu gerekçeleriyle anlatsın” şeklinde konuştu.

Uzbay, ocak ayının özellikle küçük işletmeler için çok daha zor geçeceğini, ayın ortasına gelindiğini, kiranın ve diğer giderlerin ödenmesi gerektiğini, devletin ocak ayında yardımda bulunup bulunmayacağının da henüz belli olmadığını kaydetti.

İşveren birlikleri ise işletmelere kampanyaya katılmama ve yasalara uyma çağrısında bulundu. Almanya’da 2 Kasım’da alınan Covid-19 tedbirleri kapsamında dükkân, sinema, opera ve konser salonları kapalı tutuluyor, spor salonları, yüzme havuzları, eğlence alanları, masaj ve kozmetik salonları gibi işletmeler hizmet vermiyor. Restoran, kafe ve barlar ise paket servisi yapabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu